M40-1101000
Manufacturer
Harwin Inc.Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM
Request for Quotation
M40-1101000
lmages are for reference only.M40-1101000
CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.039" (1.00mm)
M40-1101000
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings |
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Series | M40 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Color | White |
| Features | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Base Product Number | M40-110 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | M40-1101000 | M40-1101200 | M40-1101200 | M40-1101300 |
| Manufacturer | Harwin Inc. | Harwin Inc. | Harwin Inc. | Harwin Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM | CONN RCPT HSG 12POS 1.00MM | CONN RCPT HSG 12POS 1.00MM | CONN RCPT HSG 13POS 1.00MM |