M55302/63C20X
M55302/63C20X
M55302/63C20X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M55302/63C20X
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
M55302/63C20X
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 20
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.172" (4.37mm)
Overall Contact Length 0.657" (16.70mm)
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Features Guide Pin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V