M55302/63C54X
M55302/63C54X
M55302/63C54X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M55302/63C54X
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    INTERCONNECT INTERFACE
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 54 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
M55302/63C54X
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series W
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 54
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.172" (4.37mm)
Overall Contact Length 0.657" (16.70mm)
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features Guide Pin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V