M80-8810222
M80-8810222
M80-8810222
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M80-8810222
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN HEADER VERT 2POS 2MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M80-8810222
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Datamate L-Tek
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 2
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.2A
Voltage Rating 800V
Mated Stacking Heights 7.23mm, 10.2mm, 13.46mm