M80-8810245
M80-8810245
M80-8810245
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M80-8810245
  • Description
    CONN HEADER VERT 2POS 2MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M80-8810245
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Contact Finish - Post Gold
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.2A
Voltage Rating 800V
Mated Stacking Heights 7.23mm, 10.2mm, 13.46mm