MFBM1V3216-101-R
MFBM1V3216-101-R
MFBM1V3216-101-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MFBM1V3216-101-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FERRITE BEAD 100 OHM 1206 1LN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
100 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 4A 35mOhm
Quick Inquiry
MFBM1V3216-101-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ferrite Beads and Chips -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MFBM1V3216
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Filter Type Power Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 100 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max) 4A
DC Resistance (DCR) (Max) 35mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.043" (1.10mm)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)