Part Number
MIC4123YML
Manufacturer
Micrel Inc.Description
DUAL 3A-PEAK LOW-SIDE MOSFET DRI
Datasheet
DatasheetPackage
8-VQFN Exposed Pad
In Stock
45,183 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MIC4123YML
lmages are for reference only.MIC4123YML
DUAL 3A-PEAK LOW-SIDE MOSFET DRI
Datasheet8-VQFN Exposed Pad
45,183 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Low-Side Gate Driver IC Inverting 8-QFN (4x4)
MIC4123YML

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Gate Drivers |
| Manufacturer | Micrel Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 20V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 3A, 3A |
| Input Type | Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 11ns, 11ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-QFN (4x4) |
| Base Product Number | MIC4123 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MIC4123YME | MIC4123YME-TR | MIC4123YML-TR | MIC4100BM |
| Manufacturer | Microchip Technology | Microchip Technology | Microchip Technology | Microchip Technology |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DFN | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |