Part Number
PSMN9R0-30YL,115
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
MOSFET N-CH 30V 61A LFPAK56
Datasheet
DatasheetPackage
SC-100, SOT-669
In Stock
99,703 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PSMN9R0-30YL,115
lmages are for reference only.PSMN9R0-30YL,115
MOSFET N-CH 30V 61A LFPAK56
DatasheetSC-100, SOT-669
99,703 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 30 V 61A (Tc) 46W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PSMN9R0-30YL,115

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 61A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8mOhm @ 15A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.15V @ 1mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1006 pF @ 12 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 46W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | LFPAK56, Power-SO8 |
| Package / Case | SC-100, SOT-669 |
| Base Product Number | PSMN9 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 17.8 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PSMN9R0-30LL,115 | PSMN9R0-25MLC,115 | PSMN9R0-25YLC,115 | PSMN9R1-30YL,115 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | Nexperia USA Inc. | NXP USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | MOSFET N-CH 30V 21A 8DFN | MOSFET N-CH 25V 55A LFPAK33 | MOSFET N-CH 25V 46A LFPAK56 | MOSFET N-CH 30V 57A LFPAK56 |
| Series | - | - | - | TrenchMOS™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products











| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |