PTR060V0010-BK
PTR060V0010-BK
PTR060V0010-BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0010-BK
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0010-BK
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series PTR060V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Trip (It) 200 mA
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 2.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 7.5 Ohms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTR060V0010-BK1 PTR060V0010-TR PTR060V0010-TR1 PTR060V0017-BK
Part Number PTR060V0010-BK1 PTR060V0010-TR PTR060V0010-TR1 PTR060V0017-BK
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 170MA RADIAL