RM242-040-212-8400
RM242-040-212-8400
RM242-040-212-8400
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RM242-040-212-8400
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    MOTORS & SOLENOIDS
  • Delivery Services
40 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
RM242-040-212-8400
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series R
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 40
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating -
Contact Finish - Post Tin-Lead
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Board Guide
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 750V