RM242-040-221-8800
Manufacturer
AirBorn, Inc.Description
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
RM242-040-221-8800
lmages are for reference only.RM242-040-221-8800
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
40 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
RM242-040-221-8800
| Manufacturer | AirBorn, Inc. |
| Series | R |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.075" (1.91mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post | 0.172" (4.37mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Jackscrews |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | 750V |