RM412-164-192-9501-910
RM412-164-192-9501-910
RM412-164-192-9501-910
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RM412-164-192-9501-910
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    MOTORS & SOLENOIDS
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 164 position 0.075" (1.91mm)
Quick Inquiry
RM412-164-192-9501-910
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series R
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Positions 164
Number of Rows 4
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height -
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features Board Guide, Polarizing Key
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 750V