Part Number
RT1718SGQW
Manufacturer
Richtek USA Inc.Description
USB TYPE-C AND USB PD CONTR
Datasheet
DatasheetPackage
32-WFQFN Exposed Pad
In Stock
76,622 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RT1718SGQW
lmages are for reference only.RT1718SGQW
USB TYPE-C AND USB PD CONTR
Datasheet32-WFQFN Exposed Pad
76,622 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC 32-WQFN (4x4)
RT1718SGQW

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Power Management Specialized |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Applications | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch |
| Current - Supply | 2.2mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-WQFN (4x4) |
| Base Product Number | RT1718 |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RT1719GQW | RT1735N-A | MPF5200AMMG0ES | MAX20320EWP+T |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. | NXP USA Inc. | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | USB TYPE-C PD CONTR WQFN-20 | IC FOR USB TYPE-C INTERFACE OVER | POWER MANAGEMENT IC, PRE-PROG, 3 | SMART, COMPACT, 6A, POWER-PATH-S |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tray | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |