Part Number
RT1719GQW
Manufacturer
Richtek USA Inc.Description
USB TYPE-C PD CONTR WQFN-20
Datasheet
DatasheetPackage
20-WFQFN Exposed Pad
In Stock
66,712 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

RT1719GQW
lmages are for reference only.RT1719GQW
USB TYPE-C PD CONTR WQFN-20
Datasheet20-WFQFN Exposed Pad
66,712 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

USB, Type-C Controller PMIC 20-WQFN (3.5x3.5)
RT1719GQW

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Power Management Specialized |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Applications | USB, Type-C Controller |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Voltage - Supply | 3V ~ 22V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3.5x3.5) |
| Base Product Number | RT1719 |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | RT1718SGQW | RT1650WSC | RT1650BWSC-2 | RT1735N-A |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. | Richtek USA Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | USB TYPE-C AND USB PD CONTR | WIRELESS PWR RECEIVER WLCSP48 | IC WIRELESS PWR RCVR WLCSP | IC FOR USB TYPE-C INTERFACE OVER |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |