S41X043160GP
S41X043160GP
S41X043160GP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S41X043160GP
  • Manufacturer
    CTS Resistor Products
  • Description
    RES ARRAY, CONVEX, 2 RES 0402, I
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0404 (1010 Metric), Convex
  • Delivery Services
16 Ohm ±2% 63mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0404 (1010 Metric), Convex
Quick Inquiry
S41X043160GP
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer CTS Resistor Products
Series S4x
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 16
Tolerance ±2%
Number of Resistors 2
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 4
Power Per Element 63mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Applications DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package 0404
Size / Dimension 0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)