Part Number
TLE4945-2G
Manufacturer
Infineon TechnologiesDescription
MAGNETIC SWITCH BIPOLAR SOT89-3
Datasheet
DatasheetPackage
TO-243AA
In Stock
49,022 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TLE4945-2G
lmages are for reference only.TLE4945-2G
MAGNETIC SWITCH BIPOLAR SOT89-3
DatasheetTO-243AA
49,022 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Digital Switch Bipolar Switch Open Collector Hall Effect PG-SOT89
TLE4945-2G

| Category | Sensors, Transducers - Magnetic Sensors - Switches Solid State |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Function | Bipolar Switch |
| Technology | Hall Effect |
| Polarization | North Pole, South Pole |
| Sensing Range | 6mT Trip, -6mT Release |
| Test Condition | 25°C |
| Voltage - Supply | 4V ~ 18V |
| Current - Supply (Max) | 5mA |
| Current - Output (Max) | 100mA |
| Output Type | Open Collector |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PG-SOT89 |
| Package / Case | TO-243AA |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TLE4945-2L | TLE49452GMELCOHUMA1 | TLE49452LHALA1 | TLE4945L |
| Manufacturer | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| RoHS Status | Not applicable | ROHS3 Compliant | ||
| Description | MAGNETIC SWITCH BIPOLAR SSO-3-2 | MAGNETIC SWITCH HALL EFFECT SENS | MAGNETIC SWITCH BIPOLAR 3SSO | MAGNETIC SWITCH BIPOLAR SSO-3-2 |
| Series | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| Packaging | Tape & Box (TB) | Bulk | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |