Part Number
UCLAMP0551Y.TFT
Manufacturer
Semtech CorporationDescription
TVS DIODE 5VWM 12VC 0201
Datasheet
DatasheetPackage
2-XFDFN
In Stock
38,595 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

UCLAMP0551Y.TFT
lmages are for reference only.UCLAMP0551Y.TFT
TVS DIODE 5VWM 12VC 0201
Datasheet2-XFDFN
38,595 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

12V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP0603P2X3E
UCLAMP0551Y.TFT

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | uClamp® |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 12V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2.5A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 30W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-XFDFN |
| Supplier Device Package | SLP0603P2X3E |
| Base Product Number | UCLAMP |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | UCLAMP0552T.TNT | UCLAMP0554T.TNT | UCLAMP0555T.TNT | UCLAMP02101ZA.F |
| Manufacturer | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | |
| Description | TVS DIODE 5VWM 15VC SLP1006N3T | TVS DIODE 5VWM 12.5VC SLP0808P4T | TVS DIODE 5VWM 15VC SLP1007N6T | 2.1V 36PF TYP 15A 0.08R ESD SLP0 |
| Series | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation | Semtech Corporation |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |