UWP1H3R3MCL1GB
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can - SMD
Request for Quotation
UWP1H3R3MCL1GB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
UWP1H3R3MCL1GB
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | UWP |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Bi-Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 17 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 25.5 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |