UWP1HR22MCL1GB
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Request for Quotation
UWP1HR22MCL1GB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
0.22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
UWP1HR22MCL1GB
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |