UWT1A102MNR1GS
UWT1A102MNR1GS
UWT1A102MNR1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWT1A102MNR1GS
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
  • Delivery Services
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWT1A102MNR1GS
Series UWT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 465 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)