UWT1A470MCR1GB
UWT1A470MCR1GB
UWT1A470MCR1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWT1A470MCR1GB
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
  • Delivery Services
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWT1A470MCR1GB
Series UWT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 69 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)