VJ1206V225MXARW1BC
VJ1206V225MXARW1BC
VJ1206V225MXARW1BC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ1206V225MXARW1BC
  • Manufacturer
    Vishay Vitramon
  • Description
    CAP CER 2.2UF 50V Y5V 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
VJ1206V225MXARW1BC
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ W1BC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)