VJ1206V225MXQRW1BC
VJ1206V225MXQRW1BC
VJ1206V225MXQRW1BC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ1206V225MXQRW1BC
  • Description
    CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206
  • Delivery Services
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
VJ1206V225MXQRW1BC
Series VJ W1BC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.041" (1.05mm)