VJ1210Y182KBFAT4X
VJ1210Y182KBFAT4X
VJ1210Y182KBFAT4X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ1210Y182KBFAT4X
  • Description
    CAP CER 1800PF 2KV X7R 1210
  • Delivery Services
1800 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
VJ1210Y182KBFAT4X
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ OMD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode, Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)