VJ1210Y182KLEAJ32
VJ1210Y182KLEAJ32
VJ1210Y182KLEAJ32
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ1210Y182KLEAJ32
  • Description
    CAP CER 1800 PF 500V X7R 1210 PB
  • Delivery Services
1800 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
VJ1210Y182KLEAJ32
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ Pb-Bearing
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.076" (1.94mm)