Part Number
WM9082ECSN/R
Manufacturer
Cirrus Logic Inc.Description
IC AMP CLASS D MONO 2.5W 9WCSP
Datasheet
DatasheetPackage
9-WFBGA, WLCSP
In Stock
24,658 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

WM9082ECSN/R
lmages are for reference only.WM9082ECSN/R
IC AMP CLASS D MONO 2.5W 9WCSP
Datasheet9-WFBGA, WLCSP
24,658 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-W-CSP (1.57x1.47)
WM9082ECSN/R

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Linear - Amplifiers |
| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2.5W x 1 @ 4Ohm |
| Voltage - Supply | 3.2V ~ 5.5V |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 9-W-CSP (1.57x1.47) |
| Package / Case | 9-WFBGA, WLCSP |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | WM9001GEFL | WM9001GEFL/R | WM9010ECSN/R | WM9094ECS/R |
| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. |
| RoHS Status | ||||
| Description | IC AMP D/AB MONO 16QFN | IC AMP D/AB MONO 16QFN | IC AMP CLASS G STEREO 28MW 12CSP | IC AMP D/AB MONO 2W 20W-CSP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |