Part Number
WM9094ECS/R
Manufacturer
Cirrus Logic Inc.Description
IC AMP D/AB MONO 2W 20W-CSP
Datasheet
DatasheetPackage
20-WFBGA, WLCSP
In Stock
27,596 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

WM9094ECS/R
lmages are for reference only.WM9094ECS/R
IC AMP D/AB MONO 2W 20W-CSP
Datasheet20-WFBGA, WLCSP
27,596 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D, Class AB 20-WCSP (2.53x2.07)
WM9094ECS/R

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Linear - Amplifiers |
| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Class D, Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2W x 1 @ 4Ohm |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Features | Depop, Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-WCSP (2.53x2.07) |
| Package / Case | 20-WFBGA, WLCSP |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | WM9001GEFL | WM9082ECSN/R | WM9010ECSN/R | WM9001GEFL/R |
| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. | Cirrus Logic Inc. |
| RoHS Status | ||||
| Description | IC AMP D/AB MONO 16QFN | IC AMP CLASS D MONO 2.5W 9WCSP | IC AMP CLASS G STEREO 28MW 12CSP | IC AMP D/AB MONO 16QFN |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |