Y001420K0000A1R
Y001420K0000A1R
Y001420K0000A1R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y001420K0000A1R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES 20K OHM 1/5W 0.05% AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
20 kOhms ±0.05% 0.2W, 1/5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y001420K0000A1R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VMTA55
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)