Y001420K0000T0L
Y001420K0000T0L
Y001420K0000T0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y001420K0000T0L
  • Description
    RES 20K OHM 1/5W 0.01% AXIAL
  • Delivery Services
20 kOhms ±0.01% 0.2W, 1/5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y001420K0000T0L
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)