Y008913K2000TR13L
Y008913K2000TR13L
Y008913K2000TR13L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y008913K2000TR13L
  • Description
    RES 13.2K OHM 0.01% 0.6W RADIAL
  • Delivery Services
13.2 kOhms ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y008913K2000TR13L
RoHS Status
Resistance 13.2 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)