Y09420R20000B9L
Manufacturer
VPG Foil ResistorsDescription
RES 0.2 OHM 2W .1% RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial - 4 Leads
Request for Quotation
Y09420R20000B9L
lmages are for reference only.Y09420R20000B9L
RES 0.2 OHM 2W .1% RADIAL
DatasheetRadial - 4 Leads
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
200 mOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Y09420R20000B9L
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | VCS232 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 200 mOhms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 2W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |