Y09420R50000D9L
Manufacturer
VPG Foil ResistorsDescription
RES 0.5 OHM 2W .5% RADIAL
Request for Quotation
Y09420R50000D9L
lmages are for reference only.Y09420R50000D9L
RES 0.5 OHM 2W .5% RADIAL
Delivery Services
500 mOhms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Y09420R50000D9L
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 500 mOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 2W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |