Y14870R01000B0W
Y14870R01000B0W
Y14870R01000B0W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y14870R01000B0W
  • Description
    RES 0.01 OHM 0.1% 1W 2512
  • Delivery Services
10 mOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Quick Inquiry
Y14870R01000B0W
Series CSM
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)