Y1630100R000Q0W
Y1630100R000Q0W
Y1630100R000Q0W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y1630100R000Q0W
  • Description
    RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206
  • Delivery Services
100 Ohms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y1630100R000Q0W
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VFCP
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±0.02%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)