Y163010K0000B9W
Y163010K0000B9W
Y163010K0000B9W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y163010K0000B9W
  • Description
    VFCP1206 10K0000 TCR0.2 0.1% S W
  • Delivery Services
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y163010K0000B9W
Series VFCP
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)