ZXLD1350QET5TA
ZXLD1350QET5TA
ZXLD1350QET5TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ZXLD1350QET5TA
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    LED MV INT SWITCH TSOT25 T&R 3K
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Delivery Services
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 350mA TSOT-25
Quick Inquiry
ZXLD1350QET5TA
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - LED Drivers
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DC DC Regulator
Topology Step-Down (Buck)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 7V
Voltage - Supply (Max) 30V
Voltage - Output 1.25V ~ 30V
Current - Output / Channel 350mA
Frequency 1MHz
Dimming PWM
Applications General Purpose
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)