1.5KE56CA-T
1.5KE56CA-T
1.5KE56CA-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE56CA-T
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
77V Clamp 19.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE56CA-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)