55GDMSJ100E
55GDMSJ100E
55GDMSJ100E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    55GDMSJ100E
  • Manufacturer
    Eaton - Bussmann Electrical Division
  • Description
    5.5KV 100E DIN FUSE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cartridge, Non-Standard
  • Delivery Services
100A 5.5 kVAC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
55GDMSJ100E
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 100A
Voltage Rating - AC 5.5 kVAC
Response Time -
Applications Transformer Protection
Features Indicating
Class -
Approval Agency -
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 65kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 2.008" Dia x 17.400" L (51.00mm x 442.00mm)