55GDMSJ80E
55GDMSJ80E
55GDMSJ80E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    55GDMSJ80E
  • Description
    5.5KV 80E DIN FUSE
  • Delivery Services
80A 5.5 kVAC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
55GDMSJ80E
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 80A
Voltage Rating - AC 5.5 kVAC
Response Time -
Applications Transformer Protection
Features Indicating
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 2.008" Dia x 17.400" L (51.00mm x 442.00mm)