CHV2220N500102FCT
CHV2220N500102FCT
CHV2220N500102FCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV2220N500102FCT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    HVCAP2220 COG 1000PF 1% 500V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
1000 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CHV2220N500102FCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)