CHV2220N500102JCT
CHV2220N500102JCT
CHV2220N500102JCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV2220N500102JCT
  • Description
    HVCAP2220 COG 1000PF 5% 500V
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
1000 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CHV2220N500102JCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)