CHV2220N500104KXT
CHV2220N500104KXT
CHV2220N500104KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV2220N500104KXT
  • Description
    HVCAP2220 X7R .1UF 10% 500V
  • Delivery Services
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CHV2220N500104KXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)