CY10X38G1
CY10X38G1
CY10X38G1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CY10X38G1
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE CARTRIDGE 1A 500V 5AG
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CY10X38G1
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series CY
Packaging Box
RoHS Status RoHS non-compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) -
Voltage Rating - AC -
Response Time Fast Blow
Applications -
Features -
Class -
Approval Agency -
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.500" L (10.00mm x 38.00mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC -
Grade -
Qualification -
Melting I²t -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CY10X38G10 CY10X38G12 CY10X38G16 CY10X38G2
Part Number CY10X38G10 CY10X38G12 CY10X38G16 CY10X38G2
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description FUSE CARTRIDGE 10A 500V 5AG FUSE CARTRIDGE 12 500V 5AG FUSE CARTRIDGE 16A 500V 5AG FUSE CARTRIDGE 2A 500V 5AG