G125-FV13405F1P
G125-FV13405F1P
G125-FV13405F1P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FV13405F1P
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
  • Delivery Services
34 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
G125-FV13405F1P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 34
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A