G125-FV13405F3P
G125-FV13405F3P
G125-FV13405F3P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FV13405F3P
  • Description
    CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
  • Delivery Services
34 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
G125-FV13405F3P
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL
Packaging Strip
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.33mm
Ingress Protection -
Features Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 450V