G125-FV13405F2P
G125-FV13405F2P
G125-FV13405F2P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FV13405F2P
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
  • Delivery Services
34 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
G125-FV13405F2P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL Reverse Fix
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 34
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.33mm
Ingress Protection -
Features Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 450V
Applications -
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Shape Circular
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Base Product Number G125-FV1
Parts with Similar Specifications
Product Attribute G125-FV13405F2P G125-FV13405F1P G125-FV13405F3P G125-FV13405L0P
Part Number G125-FV13405F2P G125-FV13405F1P G125-FV13405F3P G125-FV13405L0P
Manufacturer Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB