G125-FV13405L0R
G125-FV13405L0R
G125-FV13405L0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FV13405L0R
  • Description
    CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
  • Delivery Services
34 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
G125-FV13405L0R
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Latch Holder
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A