LGN2W101MELZ30
LGN2W101MELZ30
LGN2W101MELZ30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGN2W101MELZ30
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LGN2W101MELZ30
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 986.7 mA @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)