LGN2W181MELA35
LGN2W181MELA35
LGN2W181MELA35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGN2W181MELA35
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LGN2W181MELA35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2441 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)