PCR1A102MCL1GS
PCR1A102MCL1GS
PCR1A102MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCR1A102MCL1GS
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM POLY 1000UF 20% 10V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
1000 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
PCR1A102MCL1GS
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series PCR
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)